Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator website Netveramā pasaule. Par Ata Jākobsona personālizstādi Monāde”alerija LOOK!. - Alises Rozes Dizaina Studijas mācību centrs

2024-04-17 / 21:50
Netveramā pasaule. Par Ata Jākobsona personālizstādi Monāde”alerija LOOK!.

 

Pirms pusgada, atvasaras siltākajā dienā, es piekritu piebiedroties draudzenei izvest pastaigā Ata Jākobsona suņus. Lai gan bija septembris, ārā bija svelme, suņi un mēs – pavadones, bijām karstās rudens saules nogurdināti. Runājot par suņiem, man vienmēr galvā ir diskusija par to kurš kuru tomēr ved ārā un Jākobsona suņi ir tik pašpietiekami, ka viņi paši sevi varētu izvest pastaigā pa Kronvolda parku un atgriezties atpakaļ, ja vien tiem dotu iespēju. Un tomēr, lai remdētu slāpes un atvēsinātu sakarsušos prātus, kopā ar suņiem – Rafaēlu un Zaķi, mēs devāmies uz mākslinieka darbistabu bijušajā Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē, kuru tagad savā paspārnē ir pārņēmusi Latvijas Mākslas akadēmija. Nonākuši galapunktā, suņi pēcpusdienas sagurumu remdēja ar malku ūdens un iekrituši savās drapēriju guļvietās, iemiga vieglā snaudā. Mēs, meitenes, apbrīnojām mākslinieka darbus un manu uzmanību piesaistīja neliela, bet specifiska bibliotēka. Šajā smalki atlasītajā bibliotēkā, līdzās Mikaloja Konstantīna Čurļoņa, Vasilija Kandinska monogrāfijām un citām mākslas grāmatām, atradās lērums garīga un filozofiska rakstura literatūras. Varēja pārlapot grāmatas par lielo patiesību meklējumiem, trešo aci, enerģijām un vēl daudzām tikpat noslēpumainām un mistērijas pilnām tēmām. Dažus no grāmatu vākiem es piefiksēju, lai kādā īstā brīdī un laikā, dotos personīgā zināšanu ceļojumā, meklējot nezināmo un neizzināto.

Atis Jākobsons ir mākslinieks, kura radošā daiļrade ir cieši saistīta ar garīguma meklējumiem. Lai gan viņa māksla pārsvarā pārstāv glezniecības tradīcijas, viņš ļaujas arī dažādiem medijiem un izteiksmes līdzekļiem – ogles zīmējumiem, tēlniecībai, keramikai, telpiskām instalācijām un skaņas eksperimentiem. Mākslā viņu vada pirmatnējo noskaņu izziņa un idejas vizualizēšana. Jākobsons intelektuāli un praktiski nododas garīgās pasaules iepazīšanai un savu subjektīvo pieredzi un sajūtas atspoguļo savos darbos.

Vēl līdz sestdienai, 20. aprīlim, galerijā “LOOK!” ir iespēja apskatīt Ata Jākobsona glezniecību personālizstādē “Monāde”. Kā skaidro izstādes apraksts, “monādes ir esības struktūras, substances vissīkākās, tālāk nedalāmās daļas”. Protams, bibliotēka ar grāmatām par garīgās pasaules līkločiem, paskaidro mākslinieka ilggadējās zināšanas un aizrautību, kuras vizuāli rezultējas viņa mākslas darbos. Izstādē var ienirt Jākobsona glezniecībā kā meditatīvā procesā. Katrs darbs formāli un teju optiski ieved skatienu hipnotizējošā stāvoklī un sniedz informāciju par iespējamām citām realitātēm un neredzamām enerģijām. Līniju ritmi, formas, krāsu attiecības un telpiskie risinājumi piedāvā manevrēt starp prāta un objektīvo realitāti. Mākslinieka netveramās pasaules liecības suģestē un valdzina ne tikai vizuāli uzlūkojot, bet arī dziļi un personiski.

 

Raksta autore: Laima Šmiukše

Pārpublicēts no: arstudio.blogs.lv

Komentāri ()

Jaunumi e-pastā

Paldies, ka pieteicāties jaunumiem!

Jūsu e-pasts: