Asatuurs Keim

Alises Rozes Dizaina studijas Video kursu pasniedzējs

 

Asatuurs Keim (Asatūrs Keimatļans) ir Lielbritānijā dzīvojošs latviešu jaunās paaudzes mākslinieks, kura radošās darbības orbīta griežas digitālās mākslas laukā.

Multimediju producēšanas studijas FromTheSky dibinātājs un radošais dzinējspēks Asatuurs, galvenokārt, darbojas laikmetīgās fotogrāfijas un video mākslas jomā, tostarp vada audio vizuālās mākslas kursus Braitonā - Lielbritānijā, kā arī Alises Rozes mācību centra paspārnē esošajā Video skolā - Rīgā. 

Vizuāls estēts, žanra entuziasts, ekscentrisks un mazliet ķerts. Kā jau daudzsološs jaunās paaudzes profesionālis, Asatuurs pieder pie tiem žanra radikāļiem, kas nemitīgi tur roku uz digitālo tendenču pulsa, sajūtot katru ritma sitienu mainīgajās ciparu tehnoloģiju norisēs. Ar dzirkstoša entuziasma piesātinātu darbu jaunais mākslinieks bagātina vietējās mākslas scēnu ar pilnasinīgu un rezonējošu audiovizuālo materiālu.

„Darbā ar attēlu nav nozīmes, vai tie ir divdesmit četri kadri sekundē, vai tikai viena vienīga bilde, ko pielikt pie sienas un aplūkot. Visbrīnišķīgākais ir sasniegt tādu brīvības sajūtu, kas ļauj izmantot esošos instrumentus organiski nemaz neaizdomājoties par to klātbūtni. Pilnīga pārliecība un kontrole pār tverto momentu kā gleznotāja kontrole pār triepienu. Esmu nerimstošā virzībā uz šo brīvības apogeju, kurā spēšu radīt un baudīt bezgalīgi. Kā es to zinu? Esmu tur jau reiz bijis. Ik pa brīdim man izdodas sasniegt šo radošo stāvokli, taču uz palikšanu tajā laikam ir nepieciešams mazliet vairāk laika.”

 Asatuurs mājvietu radis gleznainajā Lamanša piekrastes pilsētā Braitonā - tā dēvētajā Eiropas agrīnās kinomākslas šūpulī, kur pēc Brighton Film School kinematogrāfijas programmas absolvēšanas turpina darbu jau kā BFS pasniedzējs. FromTheSky studijas ietvaros, kā arī ārpus tās - Asatuurs strādā kino uzņemšanas, reklāmas, mūzikas video, ka arī TV mediju projektos, pateicoties kuriem var realizēt arī kādu mākslas projektu vai pat spēlfilmu.

Kā atzīst mākslinieks - studijas universitātē, darbs un pašizteiksmes veids iet roku rokā: „Dzīve ielika manās rokās šos instrumentus un ieaicināja realizēties tieši šajā mākslas laukā. Neviens negalvoja, ka ceļš būs vienkāršs, taču, noteikti interesants. Turpināšu pilnveidoties kino tik ilgi kamēr man vien pieturēsies prāta skaidrība, kā arī turpināšu dalīties ar sev zināmo tik ilgi, kamēr vien atradīsies kāds, kas uztvers mācīto. Viss ir saslēdzies tādā kā aparātā un saskaņoti virza to ratu uz priekšu! ”

Reizi mēnesī Asatuurs ir ceļa jūtīs uz iedvesmas pilsētu Rīgu, kur tad nedēļas nogalēs Alises Rozes mācību centra Video skolā ikvienam ir iespēja nokļūt mākslinieka radošajā kosmosā. 

„Šo gadu laikā pie manis mācījušies gan video profesionāļi, gan studenti karjeras sākumposmā. No viņiem esmu guvis daudz vērtīgas atziņas. Ir brīnišķīgi sajust šo pozitīvo un pilnveidojošo zināšanu, ideju un iespaidu apmaiņu. Jo lietas neiemācās tikai augstās skolās – katra saruna, katrs jauns projekts ir kā neatkārtojama mācību stunda. Lekcijās, kuras notiek Rīgā, ar studentiem slīpējam tehniskās prasmes, protams, neaizmirstot arī par radošajiem aspektiem. Radošajiem procesiem piemīt vairākas šķautnes un jāizkopj ir pilnīgi visas. Redzu, ka klasēs notiekošie procesi ietekmē esošos un topošos video māksliniekus uz jauniem sasniegumiem.”

Pārdomās par kino, mākslinieks atklāj, kas par putnu, viņaprāt, ir kinematogrāfs.

“Runājot par kino, tad tas ir tik liels zvērs, kas ietver sevī neskaitāmas dzīves gudrības. Tā teikt, dzenbudisma viedais -tikai audiovizuālajā mākslā. Filmveide nozīmē izdzīvot simtiem dzīves, gūt mācības un atziņas. Tieši tādēļ komunikācija, jūtu pasaule, dzīves peripetijas un dēkas, neskatoties uz to pozitīvo vai negatīvo raksturu, ir kinematogrāfijas fundaments.”

Vai ir kāda tendence mūsdienu video/ kino mākslā, nebijis pagrieziens, uz kuru mums vajadzētu vērst uzmanību?

“Šobrīd uz lielā ekrāna ir skatāmi visai neparasti motīvi. Kino ir transformējies no slēgtā klubiņa uz visiem pieejamu ideju realizēšanas platformu. Protams, rūpīgi izvērtējot, tendencei piemīt savi mīnusi. Tas nozīmē, ka ienāk vairāk nekvalitatīva kino. Un tomēr, neskatoties uz diletantismu, bet gan uz apbrīnojamo filmveides pasauli - jebkurš no mums var iekāpt un pabūt Tarantīno vai Spilberga biksēs! Patiesi aizraujošs laiks.” 

Alises Rozes Video skolas programma sniedz teorētisku un praktisku zināšanu kompleksu par digitālās un mediju mākslas virzieniem, tehnoloģiskajām iespējām, vizualitāti, tēlainību, struktūru un producēšanu. Iegūstot izpratni par digitālo mākslas darbu pamat iestrādnēm, var sākties brīnišķīgākā pašizpausmes daļa - individuālā rokraksta veidojošie procesi, eksplozīvas idejas, vizuālais naratīvs uz celuloīda vai uz ciparu bāzes, kas radīts studijā vai izbraukuma plenēros, kas bieži vien izvēršas par īstu radošu prāta vētru un neizsmeļamo tehnikas uzlabojumu demonstrāciju.

Pedagoga mājas lapa. 

Komentāri ()