Madara Gulbis

Alises Rozes dizaina studijas gleznošanas pasniedzēja

Madar Gulbis

Gleznotāja

Madara Gulbis ir dzimusi Rīgā un visa viņas bērnība ir pagājusi radošā un dinamiskā kultūras vidē. Madaras tētis ir tēlnieks - visa dzīve notika ciešā sasaistē ar mākslu, jo mākslinieka darbnīca blakus dzīvoklim bija tā telpa, kur bērni spēlējās un jutās labi. Madaras mamma bija televīzijas žurnaliste, veidoja sižetus par kultūras dzīves jaunumiem Panorāmai. Operas teātra aizkulises, Filharmonijas orķestra mēģinājumi, Latgales keramiķu cepļu atvēršana un visas izstāžu atklāšanas tepat Rīgā, tās bija vietas un notikumi, kur bieži Madara pabija, esot kopā ar mammu.

Mācības kopš 11.gadu vecuma J.Rozentāla Rīgas mākslas vidusskolā bija tikai loģiska notikumu secība. Tā bija ekskluzīva skola tajos laikos - izglītība visaugstākajā līmenī, pasargājot no padomju ideoloģijas.

Latvijas Mākslas akadēmija ar tā laika profesoru arī bija īpaša vide. Studēt sanāca ilgi – 8 gadus, jo tas bija laiks, kad mainijās politiskās iekārtas. Madara pabeidza 6 kursu mācības glezniecības nodaļā, kā tas bija kādreiz. Un turpināja 2 gadu mācības Maģistratūrā, iegūstot papildus izglītību mākslas teorijas priekšmetos.

 

Šobrīd Madara Gulbis ir aktīva, radoša gleznotāja ar jo biežu dalību izstādēs Latvijā un ārzemēs.Savu radošo darbu viņa jau daudzus gadus apvieno ar mākslas priekšmetu pedagoga darbu JRRMV.

Madara Gulbis saka par saviem darbiem:
”...man gleznošana ir kas ļoti īsts un materiāls. Tā ir nodarbe tiem, kam patīk radīt lietas. Tieši tā – glezna ir fiziska darba rezultāts. Bet. Ir šis - bet - ar to parasti neaprobežojas. Gleznai ir it kā otra puse, vai neredzamā daļa. Ideja. Kaut kas līdzīgs ,,vietas ģēnijam". Un tas rada šī priekšmeta – gleznas vērtību, kā dēļ tad arī zinātāji ir gatavi ieguldīt gleznās savu naudu.
Ikdienā esmu nodarbināta ar nepārtrauktu „radīšanu". Ir tik daudz ideju, domu par to, kas būtu jāuzglezno. Jo īpaši – kā būtu jāuzglezno – īstā noskaņa ar īstajām krāsu niansēm. Gleznas kompozīcija jeb tēls manī vispirms ir kā stāsts, tad tas pārtop sajūtā, tad es to pārveidoju mākslinieciskā „formātā”. Tas nozīmē – sameklēju krāsu un kompozīcijas laukumu attiecības. Daudz laika un darba es veltu īstās krāsas it kā saprašanai vai satikšanai. Īsto proporciju meklēšanai...”

 

Katalogā „Hansabankas mūsdienu mākslas kolekcija” 2007 Ilze Ževaite par Madaru Gublis:
„ Mākslinieci saista emocionālā, neredzamo, bet apjaušamo sajūtu pasaule, kuru ar bezpriekšmetiskās glezniecības palīdzību viņa pārnes uz audekla. Par galveno satura nesēju kļūst krāsa, laukums un līnija. Madaras Gulbis eļļas glezniecība ar daudzkārtīgu lazēšanu, krāsas klāšanu un pludināšanu nes sevī akvarelisku vieglumu. Tās ir sievišķīgas, jūtīgas, trauslas un vienlaikus filozofiska miera radītas vīzijas, kurās jaušamas asociācijas par gaismu un telpu, gaismu un tumsu, atmosfēriskumu, noslēpumu un sapņiem.”

Madar Gulbis

Komentāri ()